Konstantin Pavlovich Buteyko is op 27 januari 1923 geboren in de Oekraïne. In zijn schooljaren was hij, net als zijn vader, geïnteresseerd in machines en daarom ging hij aan het Polytechnisch Instituut in Kiev studeren. Zijn studie werd echter onderbroken door de Tweede Wereldoorlog toen Buteyko werd opgeroepen in het leger van de Sovjet Unie. Door zijn oorlogservaringen werd hij gemotiveerd om de ‘meest ingewikkelde machine van allemaal’ te gaan bestuderen: het menselijk organisme.
Aandacht voor ademhaling
In 1946 werd Buteyko student aan het Eerste Medische Instituut in Moskou, nu de Medische Academie van Moskou genaamd. Tijdens zijn studie had hij veel belangstelling voor de ademhaling. Hij merkte op dat de ademhaling van zieke mensen dieper en intensiever is dan die van gezonde mensen.
In 1952 toen hij net afgestudeerd was en begon als zelfstandig arts te werken, ontstond bij het idee dat longhyperventilatie de hoofdrol speelt in de ontwikkeling van een verstoring van de stofwisseling en de verstoring van de immuniteit. Om deze verstoringen te compenseren, ontwikkelt het lichaam beschermende reacties. De symptomen van de veel voorkomende chronische ziekten, zogenaamde ‘welvaartziekten’, zijn in feite pogingen om het innerlijke milieu binnen de cellen van het lichaam onveranderlijk te onderhouden, ondanks de veranderingen in hun omgevend milieu.